Apple AirPlay Nedir ve Nasıl Çalışır?

Apple AirPlay Nedir ve Nasıl Çalışır?

AirPlay, Apple cihazlarının elektronik cihazlar arasında ses ve video akışı sağlamak için kullanabileceği bir hizmettir. Bu, YouTube gibi bir web sitesine bağlanma biçiminize benzer şekilde çalışır. AirPlay, bir kaynak ve bir alıcı olan iki aktif bileşene sahiptir. Kaynak, AirPlay özellikli yazılımı çalıştıran bir cihazdır, yani AirPlay’i kullanarak medyayı (ses veya video) yayınlayabilir. Alıcı, bu akıcı medyayı çalabilecek ve şarkı adı, sanatçı adı gibi parça bilgilerini görüntüleyebilecek AirPlay uyumlu bir aygıttır. Tek bir kaynak, akışını birden fazla alıcıya gönderebilir.

Apple Airplay Hangi Cihazlar ile Kullanılır?

AirPlay, sadece stereo hoparlörleri iPad veya iPhone’unuza bağlamanın ötesinde bir adımdır. AirPlay’i kullanarak, bir iPad veya iPhone gibi tek bir AirPlay uyumlu kaynaktan medya oynatabilir ve TV’ler ve stereo sistemler dahil olmak üzere aynı ağdaki birden fazla AirPlay uyumlu cihaza aktarabilirsiniz. Bu cihazların Apple iOS 4.2 veya sonraki bir sürümde çalışıyor olması ve akış yapmak istediğiniz herhangi bir uygulamanın, bu uygulama için AirPlay akışını etkinleştirme seçeneğine sahip olması gerekir.

Hepsine ağ bağlantıları ile erişilebilir olduklarından ve hepsi AirPlay’i kullanabildiklerinden, tek yapmanız gereken alıcıları açmak, kaynaktan akışa başlamak ve müziğinizin tadını çıkarmak için tıklamak!